in Android

Apk dosyasının kaynak kodlarına nasıl bakılır?

Çoğu uygulama geliştiricisi belli nedenlerden bazı uygulamaların kaynak kodlarını görmek isterler ben de birkaç defa bazı uygulamanın açıp kaynak kodlarına bakmıştım.  Yalnız geçenlerde yine bir uygulamanın kaynak kodunu merak ettiğimde önceden yapmış olduğum bu işin nasıl yapıldığını unuttuğumu da farkettim. Bu yüzden tekrar araştırdım ve nasıl yapıldığını hatırladım sonra hem hızlı hatırlama hem de başka insanlara da faydalı olma adına bu kısa yazıyı yazmaya karar verdim. Neyse, çok fazla sözü uzatmadan hemen bir apk dosyasının kaynak kodlarına nasıl bakılacağını anlatmaya çalışayım.  Bir de başlamadan önce lütfen dex2jar ve jd-gui uygulamalarını indirirmisiniz.

  • Apk dosyasını winrar veya winzip tarzı bir program ile açıp içindeki classes.dex dosyasını çıkarıyoruz.

  • İndirilen dex2jar dosyasını açıp içeriğini bir önceki basamakta classes.dex dosyasını çıkardığımız dizine çıkarabiliriz.
  • Şimdi komut satırını açalım ve dosyaları çıkardığımız dizine gidip aşağıdaki komutu çalıştıralım.

dex2jar-0.0.9.8/dex2jar classes.dex

  • Yukarıdaki komuttan sonra classes_dex2jar.jar adında bir dosyanın oluşması gerekiyor. Bu dosyayının içeriğini yine winrar ile veya jar komutu çıkaralım.

  • Son olarak jd-gui dosyasını çalıştıralım ve  kaynak kodunu görmek istediğimiz .class dosyasını (File > Open File) menü kullanarak seçelim ve tadaammmm aşağıda gibi kaynak kodları görüyor olmalısınız umarım :)

Not: Dizin yapısında “ee” diye bir klasörün oluştuğunu görüyorum açık kaynak kodlu uygulamanın kodlarına bakınca böyle bir dizin gözükmüyor ama altındaki bazı dosyalar projede bulunuyor.

Ahmet Oguz Mermerkaya

ahmetmermerkaya at gmail dot com

Related Posts

Written By:

3 Comments

  1. eymen September 12, 2012 Reply
  2. Davut October 4, 2012 Reply
  3. murat.aydin January 13, 2013 Reply

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *